Як громада може хазяйнувати на своїй землі: гайсинчани вивчали досвід Веселівської ОТГ Запорізької області

Для активізації роботи органів місцевого самоврядування району у питанні об’єднання громад 8-10 жовтня 2017 року делегація представників органів місцевого самоврядування Гайсинського району  на чолі з головою районної ради Григорієм Боровим побувала  у Запорізькій області. Метою поїздки  було ознайомитись  із результатами діяльності однієї з перших об’єднаних громад на теренах України –  Веселівської ОТГ.

Практичний семінар на тему «Децентралізація: сучасний стан та перспективи розвитку в Веселівській селищній територіальній громаді» відкрив селищний голова Петро Кіяшко. Петро Миколайович розповів гайсинчанам  про перші кроки на шляху децентралізації, які не були легкими: людей довелося переконувати, що об’єднання – це зміни до кращого. Люди повірили і нині задоволені,  адже всі населені пункти мають позитивні зміни у своєму розвитку. До Веселівської ОТГ входять смт. Веселе та  дві колишні сільські ради – всього 8 населених пунктів, в яких проживають 12,5 тис. громадян.  Сільські населені пункти розділено на 4 старостатства, що є дуже зручним для мешканців сіл при вирішенні різних питань. Кошти вкладаються відповідно до потреби кожного села.   Зокрема, села, які до об’єднання не мали вуличного освітлення, тепер повністю освітлюються, в одне із сіл провели газ, в іншому – відремонтували ФАП,  також  планується відкриття сільського клубу, який довгий час був закритий. Селищний голова  розповів гайсинчанам про налагодження партнерських зв’язків з європейськими країнами, залучення інвесторів та діяльність культурно-мистецького центру.

Начальники структурних підрозділів селищної ради під час практикуму поділились досвідом  з питань забезпечення ефективної роботи виконавчих органів, функціонування та розвитку освітніх та інших закладів соціальної сфери, формування і управління бюджетом громади, участь у конкурсах проектів розвитку,  залучення міжнародної технічної допомоги та інвестицій для розвитку ОТГ.

Обмін думками щодо почутого продовжився під час огляду соціальних та комунальних об’єктів селища Веселе. Делегації Гайсинського району показали освітні заклади, матеріальна база яких за період об’єднання    значно покращилася. В одному з дитячих садочків готується до запуску басейн. Школа-гімназія, що має статус опорної, на своє оснащення  отримала 5,5 млн. грн. Додатково з місцевого бюджету  кожній школі було надано по 150 тис. грн., які були використані відповідно до їхніх потреб: в одній  побудовано теплицю для вирощування овочів для харчування учнів, в іншій – швейну майстерню, ще одна придбала обладнання для виготовлення кондитерських виробів. Тепер діти під наглядом наставників мають змогу отримати початкові знання з робітничих професій.

Веселівці також поділилися досвідом у створенні ОСББ, яких у селищі є 58. Селищна рада підтримує іхню діяльність, щороку проводячи  між ними конкурси для заохочення  громадян  покращувати  благоустрій під’їздів та прибудинкових територій.

Цікавим та корисним є досвід діяльності комунальних підприємтсв. Зокрема, для КП «Башук» у квітні цього року було придбано міні-завод по виробництву асфальту, запуск якого дав змогу  проводити   ремонт доріг, витрачаючи на це вдвічі менше коштів – 190 грн за кв. м.   За   час  його роботи було вироблено   понад 200 тонн асфальту, яким закрили 2,5 тисячі квадратних метрів ям.

Також цим підприємством придбано устаткування для виробництва тротуарної плитки, нині у селищі прокладено 13 км тротуарів, і ці роботи продовжуються.

Наступним великим комунальним проектом Веселівської громади стане створення невеликого сміттєпереробного підприємства на базі закинутих корпусів заводу «Світлофор», які стоять порожні понад 15 років. Сміття сортуватимуть і відразу ж формуватимуть з нього пелети. Причому виготовляти ці пелети можна буде практично з будь-якої сировини, навіть з харчових відходів. За словами Петра Кіяшка, така лінія коштуватиме близько 300 тис. грн. Вона дасть громаді 15 додаткових робочих місць.

А у вересні цього року на території Веселівської ОТГ розпочато будівництво сонячної електростанції потужністю 16 МВт. Інвестор вкладає в цей проект понад 400 млн. грн.  Сонячні батареї розміщуються у кількості 57560 ФЕМ  на ділянці 28.5 га., що раніше була занедбаною.   Селищний голова Петро Кіяшко розповів, що  станція   платитиме громаді  щороку близько 500 тис. грн  орендної плати, плюс податки, крім того, це   десять нових  робочих місць. Цікаву історію має підготовка території під будівництво станції.  Після занепаду консервного заводу там утворилося стихійне звалище, куди протягом двадцяти років люди самовільно скидали сміття – загалом його накопичилося там близько 30 тис. тонн. Крім того, знаходилися залишки заводських корпусів. Для селищного сміттєсховища 30 т. сміття було б забагато, тому виникла ідея звезти сміття в кар’єр,  з якого колись добували глину для цегляного заводу. Люди теж роками скидали туди сміття, Засипавши цей кар’єр сміттям з консервного заводу та привівши його до ладу, селище має тепер ще  4 га готової ділянки, на яку теж зараз шукає  інвестора. Таким чином було не тільки приведено до селища чималі інвестиції, але й знищено  два небезпечні об’єкти.

Зацікавила  гайсинчан також і діяльність приватного підприємства «Лана», що займається виробництвом грибів. Потужні цехи по їх вирощуванню розміщені на території колишнього  підприємства «Райсільгоспкомунгосп».

Поїздка до громади, що має вже свій власний позитивний досвід  у процесі децентралізації, дала змогу представникам місцевого самоврядування нашого району  у живому спілкуванні отримати відповіді на питання щодо процесу об’єднання та перейняти цікавий досвід   розвитку інфраструктури населених пунктів.

Під час поїздки  гайсинчани мали  і культурну програму, у ході якої вони відвідали туристичні об’єкти Запорізької області, зокрема, історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» на острові Хортиця.