УВАГА! Інформація для виробників щодо подолання травневих морозів.

Шановні члени ВОАОМС та виробники!

інформація від Асоціації “Укрсадпром” для виробників щодо подолання травневих морозів

 Починаючи з кінця квітня та в першій половині травня ц.р., по всій території України спостерігались сніг та морози, які місцями досягали до -6-8ºС,  в результаті чого зазнали пошкоджень всі плодово-ягідні культури. Як результат, всі підприємства-виробники плодів і ягід зазнали значних збитків, а в деяких повністю знищений майбутній урожай плодів та ягід. До того ж, ситуація ускладнилась довгою тривалістю періоду низьких середньодобових температур, які є нетиповими для цієї пори року, що унеможливило повне та якісне запилення плодових і ягідних культур, що зумовлює додаткову втрату майбутнього урожаю.

За попередньою інформацією Асоціації, у центральних та південних областях втрати урожаю ягід становлять до 90%, особливо постраждали Київська, Вінницька, Хмельницька, Львівська, Черкаська, Миколаївська та Запорізька області. По більшості кісточкових культур в Україні втрати становлять приблизно 80%. Втрати зерняткових культур (яблука, груші) сягають до 40%, при цьому в деяких господарствах Чернівецької, Вінницької, Черкаської та Миколаївської областей майбутній урожай знищено повністю. Горіхоплідні культури найбільше постраждали у західних та центральних областях (втрати в межах 20 %), у південних регіонах втрати склали приблизно 10 %.

За таких обставин, в поточному році, в Україні прогнозується критична ситуація з урожаєм плодів, ягід та горіхів, загальні втрати яких можуть сягнути 1-1,2 млн тонн, тобто на рівні 50-60 % від середнього за останні роки обсягу у 2 млн тонн.

Враховуючи викладене, Асоціація звернулась до Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також до Аграрного комітету Верховної ради України з проханням терміново:

– Забезпечити створення  в міністерстві спеціальної комісії з метою дослідження збитків галузі та випрацювання механізмів подолання наслідків несприятливих погодних умов, а також уникнення їх у майбутньому;

– Забезпечити фіксацію та обчислення збитків виробників плодів і ягід у областях та надання отриманої інформації до створеної спеціальної комісії.

Сьогодні Аграрний комітет Верховної ради України підтримав ініціативу Асоціації та прийняв звернення до Кабінету міністрів України щодо створення зазначеної комісії, обчислення суми збитку та затвердження механізму його компенсації виробникам галузі. Інформація розміщена на сайті Асоціації: http://ukrsadprom. org/blog/agrarnyj-komitet-vr- ukrayiny-pidtrymav- initsiatyvu-ukrsadpromu-zi- stvorennya-spetsialnoyi- komisiyi-dlya-otsinky-zbytkiv- sadivnykiv-cherez- nespryyatlyvu-pogodu/

За таких обставин, Асоціація звертається до своїх членів з проханням вжити заходів щодо фіксації наслідків непогоди, розміру збитків та стану плодових і ягідних насаджень шляхом складання актів про збитки із залученням представників департаментів і управлінь АПК у своїх районах і областях, а також відповідного інформування управлінь і департаментів АПК.

Крім того, з метою недопущення негативних наслідків при виконанні господарських договорів, умовами яких передбачені вимоги до встановлення форс-мажорних обставин, а також при незалежному розрахунку розмірів шкоди, звернутись до територіальних представництв Торгово-промислової палати України для отримання довідки про форс-мажорні обставини.

В разі виникнення запитань або в разі відмови представників управлінь та департаментів АПК у районах і областях, представників ТПП України від складання чи підписання відповідних актів, просимо інформувати Асоціацію для оперативного вжиття заходів впливу.