Програма “Доступні ліки”

Програма “Доступні ліки” надає можливість кожному пацієнту отримати безкоштовно або з незначною доплатою ліки для амбулаторного лікування при наступних захворюваннях: хвороби серцево-судинної системи, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу.

Чому саме ці категорії захворювань? Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення України.

Як отримати ліки? Без рецепта ліки за програмою “Доступні ліки” отримати не можливо, рецепти по даній програмі виписуватимуть тільки сімейні лікарі, тому потрібно звернутись до сімейного лікаря, отримати рецепт, з яким звернутися до аптечного закладу. В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять діючу речовину, що вказана в рецепті. Пацієнт вирішує яку саме торгову марку придбати, виходячи з свого досвіду. Якщо лікарський засіб визначений з найменшою вартістю, тоді пацієнт отримає його безкоштовно, в іншому випадку – з невеликою доплатою.

Повідомлення про урядову програму «Доступні ліки», хід їх виконання висвітлюються на сайті КУ «Гайсинський РМЦ ПМСД», інформаційний доступ для пацієнтів щодо запровадження вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування осіб забезпечено шляхом розміщення в доступних місцях матеріалів на стендах в амбулаторіях нашого закладу. Проводиться систематичне оновлення зазначеної інформації.

Забезпечено проведення розʼяснювальної роботи серед медичних працівників щодо взаємозамінності лікарських засобів у межах непатентованої назви та відповідної виписки рецептів, згідно наказу МОЗ України від 03.04.2017 р. №360 «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню».

Адреси аптечних закладів, за якими можна отримати ліки:

Приватне підприємство «КОНЕКС» м. Гайсин, вул. Соборна 55
РКП «Гайсинська міжлікарняна аптека» м. Гайсин, вул. В.Чорновола,1
ФОП Поєдинчук Віктор Анатолійович м. Гайсин, вул. 1 Травня ,73
ФОП Поєдинчук Валентина Михайлівна м. Гайсин, вул. 1 Травня ,127
ФОП Підкожана Валентина Іванівна м. Гайсин, вул. 1 Травня ,23
ФОП Токар Микола Васильович м. Гайсин, вул. Соборна 34 К
ТОВ «Подорожник-Вінниця» м. Гайсин, вул. 1 Травня 71,
ФОП Кобялко Людмила Петрівна м. Гайсин, вул. 1 Травня ,24
ТОВ «Фармастор» м. Гайсин, вул. 1 Травня, 34
ТОВ «Єврофарм-Вінниця» м. Гайсин, вул. Соборна, 34
ТОВ «Наіс» м. Гайсин, вул. Соборна, 43
ФОП Мурзагалієва Ю.В. м. Гайсин, вул. Соборна, 56А

Аптеки, які беруть участь в програмі. будуть позначені спеціальними наліпками. В аптеці обовʼязково має бути найдешевший препарат та перелік цін відшкодування.

За 2017 рік в аптеках за рецептами лікарів закладу відпущено 28364 рецептів на суму 1150413 грн.20 коп.:

  • серцево-судинні хвороби – 23532 рецепти на суму 806412,62 грн.
  • бронхіальна астма – 592 рецепти на суму 63831,01 грн.
  • цукровий діабет – 4240 рецептів на суму 280169,57 грн.

Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

27 грудня 2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, що вносить суттєві зміни до реалізації програми «Доступні ліки» у 2018 році.

До оновленого реєстру ліків увійшло 239 препаратів 48 виробників, з яких 18 виробників українських і 30 – іноземних. Нагадаємо, раніше у програмі брали участь 198 препаратів і 43 виробники. Оновлений реєстр також був доповнений ще 2 діючими речовинами для лікування серцево-судинних захворювань та діабету ІІ типу — Лозартан (11 препаратів) та Глібенкламід (3 препарати). Загалом у програмі 23 діючі речовини.

Таким чином у порівнянні з попереднім переліком у новому реєстрі стало на 24 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, на 14 – для діабету ІІ типу, на 3 – для лікування бронхіальної астми.

Загалом у новому реєстрі препаратів, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”, налічується 239 торгових назв, з них 47 препаратів, що на 100% відшкодовуватимуться за державний кошт – безоплатних.