Національна компанія «Лікар для кожної сім’ї»

Нагадаємо, що з 1 квітня в Україні почалася компанія укладення декларацій з лікарем, який першим контактуватиме з пацієнтами, надаватиме допомогу і, за потреби, скеровуватиме до вузькопрофільних спеціалістів. Всі заклади первинної охорони здоров’я повинні укласти декларації з пацієнтами до середини 2018 року. З 1 липня медичні заклади фінансуватимуться Національною службою здоров’я, відповідно заключних декларацій.

Кожен громадянин України має право вибрати того лікаря, якому зможе довіряти. Основний принцип вибору лікаря: вільне рішення людини. Залежно від того, наскільки вона задоволена послугами цього лікаря (якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо), а також наскільки зручно користуватися саме цією медичною практикою (розташування, доступність, комфорт).

Підписуючи декларацію з обраним лікарем, громадянин повідомляє, що обрав саме цього лікаря і цей заклад. Тоді з липня гроші з його податків підуть до закладу, у якому працює обраний лікар.

Не треба соромитися запитувати потенційного лікаря про його освіту, досвід та інші професійні ознаки, які Вас цікавлять. Це ваше право, адже ви довіряєте цьому лікарю саме найдорожче – ваше здоров’я.

На перших етапах реформи громадяни при виборі сімейного лікаря спиратимуться здебільшого на власний досвід, особисті враження та рекомендації знайомих. Однак із часом з’являтиметься все більше об’єктивної інформації для вибору чи зміни сімейного лікаря. В електронній системі E-Health зберуть чимало даних про лікарів (освіта, досвід) та їх діяльність (наприклад середня тривалість консультацій, частота відмов від цього лікаря серед пацієнтів, охоплення приписаного населення профілактичними процедурами, перевищення середніх показників призначення антибіотиків тощо). На основі цих об’єктивних параметрів згодом з’являться рейтинги лікарів та медичних практик, на які зможуть орієнтуватися пацієнти у своєму виборі.

Важливий фактор у рішенні про вибір лікаря – розуміння, що це рішення можна буде змінити в майбутньому.

Навіть якщо ви відчуваєте, що інформації недостатньо, все одно варто обов’язково вибрати свого лікаря якомога швидше (і змінити його, якщо співпраця не складеться). По-перше, тому що лікарі матимуть обмежену квоту на обслуговування певної кількості пацієнтів, і варто не «спізнитися» потрапити до хорошого фахівця. По-друге, навіть якщо зараз ви не відчуваєте проблем зі здоров’ям, пам’ятайте, що в обов’язки сімейного лікаря входитиме набір профілактичних процедур і обстежень, які важливі для вашого здоров’я.

Ви вільні у своєму виборі – не мусите підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання. Однак лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900.

Згідно з реформою, безкоштовними будуть послуги первинної медичної допомоги, зокрема, послуги сімейного лікаря, педіатра, певні види досліджень, екстрена медична допомога.

ДО ПОСЛУГ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ ВХОДИТЬ:

 • спостереження за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностування та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;
 • супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями;
 • невідкладна допомога;
 • скерування пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги;
 • профілактика: вакцинація, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику;
 • виписування рецептів, за якими  можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків (“Доступні ліки”);
 • консультації.

Сімейний лікар також може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити та виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

СЕРЕД БЕЗКОШТОВНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ:

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • глюкоза крові;
 • загальний холестерин;
 • аналізи сечі;
 • електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою;
 • мікроскопія харкотиння;
 • швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

На сьогодні 25 лікарями (24 сімейні лікарі та 1 лікар-педіатр), які працюють в КУ «Гайсинський РМЦ ПМСД», підписано 16 тисяч декларацій.

Поспішіть! Пацієнтам, які не підпишуть декларації з лікарями, доведеться отримувати медичну допомогу на платній основі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *