На Різдво до Стуса

12 січня 2018 р. в с. Рахнівка відбулися урочисті заходи з нагоди 80-ї річниці з дня народження українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, одного із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, Героя України, лауреата Державної премії імені Т.Г. Шевченка (посмертно), громадянина-патріота, співтворця сучасного українського культурного відродження, славетного сина Гайсинської землі – Василя Семеновича Стуса.

На території Рахнівської середньої загальноосвітньої школи відбувся урочистий мітинг. Вшанувати пам’ять поета-пророка Василя Стуса завітали сьогодні почесні гості: начальник управління культури та мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, Заслужений артист України Станіслав Городинський, голова районної ради Григорій Боровий, заступник голови Гайсинської райдержадміністрації Сергій Несвятий, заступник голови Національної спілки письменників України Віктор Мельник, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», письменниця Валентина Сторожук, член національної спілки письменників України, дослідниця творчості Василя Стуса, заступник голови Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво» у місті Києві,  поетеса Ніна Гнатюк, начальник управління фізичної культури та спорту райдержадміністрації Валентина Шрамко, начальник відділу культури та туризму, Заслужений працівник культури України Микола Ричков, сільський голова Анатолій Штельмах, депутат районної ради Роман Кирилюк, делегація з Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини, протоієрей Української православної церкви Григорій, менеджер адміністративної діяльності Юрій Грабовенко, засоби масової інформації області і району, рахнівчани та гості села.
Голова районної ради Григорій Іванович Боровий, звертаючись до учасників зібрання, наголосив, що Гайсинська земля пишається тим, що славетний син України Василь Стус народився саме в с. Рахнівка Гайсинського району. Григорій Боровий зауважив: «Василь Стус належав до опозиційно настроєної національно свідомої молодої інтелігенції, яка віддверто протиставила себе тоталітарному режимові. Йому випало жити в надзвичайно складний час. Час, коли людина мала вибирати: мовчати, попри всі утиски та приниження – і зберегти своє життя, чи зберегти в собі Людину, навіть ціною власної смерті. Василь Стус вибрав друге. Та й не міг він вчинити інакше, навіть якби дуже хотів. Щоб у цьому переконатись, досить познайомитись з його творами. Для всіх нас він є прикладом людини патріота, борцем незламної сили духу, символом переможця».

Чимало добрих слів про Василя Семеновича Стуса лунали від  запрошених гостей. Зокрема заступник голови Національної спілки письменників України Віктор Мельник пригадав перше знайомство з ріднею Василя Стуса у с.Рахнівка, про те що в часи правління комуністичного режиму інтерес з боку державної безпеки до творчості Василя Семеновича був дуже серйозним, оскільки поет, засуджував тоталітарний режим, не міг мовчати і лицемірити. Віктор Мельник висловив переконання, що час, коли ми всі були під жорстким ковпаком вже минув і пророчі слова Василя Стуса – «Народе мій, до тебе я ще верну…» здійснилися. «Цей час настав і Василь Стус повернувся до нас назавжди!», – наголосив Віктор Іванович. Дослідниця творчості Василя Стуса Ніна Гнатюк висловила побажання, щоб спільними зусиллями українці втілювали в життя задуми Василя Стусами, щоб ми були володарями власного життя на рідній землі, жили в мирі та єдності. Директор Музею Василя Стуса Дмитро Омелянчук подякував усім, хто пам’ятає і цінує творчість відомого земляка. Після урочистого мітингу в Рахнівському будинку культури відбувся святковий концерт. Начальник управління культури та мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, Заслужений артист України Станіслав Городинський зауважив: «Мені приємно, що Гайсинська земля свято шанує пам’ять про відомого земляка на малій батьківщині в с.Рахнівка, де народився Василь Стус. Тут створений музей, парк, пам’ятник відомому поету-земляку. Велика увага сьогодні приділяється творчості Василя Стуса з боку обласної державної адміністрації. Вінниччина гордиться відомим українським поетом Василем Стусом: у день народження відомого земляка 6 січня відбулося урочисте покладання квітів до його пам’ятника у м. Вінниця, сьогодні у Вінницькій обласній бібліотеці відбудуться «Стусівські читання». Станіслав Станіславович наголосив: «Давайте будемо вірити в те, що такі люди як Василь Стус допоможуть нам здобути повну незалежність і впевненість в собі,  любов до української мови, до Батьківщини, патріотизм та віру в краще життя!». І на завершення усім присутнім Станіслав Городинський подарував пісню «Я з роду українців». Творчий вечір пам`яті, присвячений Василю Стусу «На Різдво до Стуса», був  душевним і сповненим любові і глибокої поваги до великого поета-пророка. Свято за участю аматорських колективів Гайсинського району було наповнене різдвяними колядками, виступами гостей і творчістю великого і геніального Василя Стуса.