Музеї Гайсинщини

Музей є результатом унікальних культурних досягнень. Вони мають специфічне  завдання, яке жодна установа не може в них відібрати: вони були створені для того, аби допомогти всім зацікавленим краще зрозуміти себе та своє місце в цьому світі. Фрідріх Вайдахер

Відтоді як існують музеї, вони не тільки несуть знання, а й своїми багатими та унікальними колекціями відтворюють національний характер народу, його культуру, традиції, відповідають на численні запитання минулого і сучасного.

Кожен музей Гайсинщини має своєрідний досвід роботи, свої ідеї та методи для збереження історичної спадщини українського народу.

Мережа музейних установ району складається з двох державних – краєзнавчий музей Гайсинщини, музею гончарного мистецтва (садиба братів Герасименків), п’яти народних – музей фольклору Г.Т. Танцюри, музей В. Стуса, музей ветеранів Афганістану, музей «Пам’ять Чорнобиля», музей історії села Краснопілки і чотирьох музеїв на громадських засадах.


Краєзнавчий музей Гайсинщини створений з ініціативи Гайсинської районної організації ветеранів війни в 1995 році. Він розташований в колишньому будинку директора чоловічої гімназії – пам’ятнику архітектури початку ХХ століття. У краєзнавчому музеї зберігаються предмети матеріальної і духовної культури як минулого нашого краю, так і його сьогодення.

Він сьогодні – не тільки храм історико-культурного надбання Гайсинщини, а й живий організм, якому притаманні рух, пошук, творча енергія. Краєзнавчий музей є орієнтиром і своєрідним об’єднувальним чинником історичного, літературного та мистецького процесу в регіоні.

Культурно-освітнім осередком з вивчення та пропаганди усної народної творчості, народознавства, пісенного багатства Гайсинщини – є музей-садиба видатного фольклориста і етнографа України, педагога Гната Трохимовича Танцюри. Робота зі створення меморіального музею в будинку, де жив з 1944 до останніх днів свого життя, почалась невдовзі після його смерті в 1962 році. 12 березня 1964 р. на будинку було встановлено меморіальну дошку, а 10 березня 1990 року було відкрито музей-садибу Г.Т. Танцюри.

Реліквії життя Г.Т. Танцюри розповідають про працю видатного фольклориста, етнографа, педагога. Тут можна побачити особисті речі, рукописи, друковані видання, світлини, вишивки. Оживають записи з книг Г. Танцюри.

В музеї-садибі фольклориста проводять заняття з народознавства та літератури вчителі міста. Часті відвідувачі музею – студенти, учнівська молодь, військовослужбовці, вчителі. Ці екскурсії сприяють поглибленому вивченню рідної мови, усної народної творчості, етнографії – всього прекрасного, що передав у первозданній красі для майбутніх поколінь Г.Т. Танцюра.

Сьогодні ім’я Василя Семеновича Стуса – Героя України, лауреата Національної премії ім.. Т.Г. Шевченка, українського поета, правозахисника відоме всьому світу. І в нас, його малій батьківщині, в селі Рахнівка відкрито унікальний музей В. Стуса, що по праву носить звання «народного». Відвідують музей односельці, молодь, діти, гості з районного та обласного центрів, всієї України. Експонати музею знайомлять відвідувачів з життєвим та творчим шляхом цієї видатної людини. Знаковою подією по увіковіченню пам’яті нашого земляка Василя Стуса стало відкриття пам’ятного знаку «Стусова криниця». Екскурсія в музей розпочинається саме від цього пам’ятника. Очолює музей ентузіаст цієї справи, знавець творчості Василя Стуса Д.М. Омелянчук.

Яскраву сторінку гончарного промислу не тільки Гайсинщини, а й усього Поділля відображено в музеї гончарного мистецтва в с. Новоселівка – у садибі двох відомих майстрів Якова та Якима Герасименків. До речі визнаною переможцем конкурсу «Сім чудес Вінниччини» в номінації «Перлини Поділля». Основу колекції музею складає доробок братів Герасименків, М. Бабака, Ф. Міщенко, Т. Шпак. Музей був відкритий у 1988 році з нагоди 100-річчя від дня народження Якима Герасименка.

В експозиції представлено роботи місцевих бубнівських майстрів, які спеціалізувалися в основному, на виготовленні ужиткового посуду (мисок, макітер, горщиків), а також робили будівельну кераміку (з XVІІ ст.. – круглі кахлі). Особливе місце серед виробів посідали керамічна іграшка, дрібна пластика (ікони, хрестики, тощо).

Декілька раз на базі музею гончарства проходили творчі Всеукраїнські симпозіуми-практикуми з народного гончарства.

Районний народний музей «Пам’ять Чорнобиля» бере свій початок з 2000 року, коли почався збір та виставлення на стендах інформації про чорнобильців району, а 26 квітня 2006 року, до 20-ї річниці Чорнобильської катастрофи, музей був відкритий і почав плідно працювати. На окремих стендах знаходяться інформативні матеріали про учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, евакуйованих на переселених, прилади для замірів забруднення територій, продуктів харчування, особисті дозиметри-накопичувачі та інші предмети.

Гайсинський музей ветеранів війни в Афганістані був створений і відкритий до 10—ї річниці виводу Радянських військ з території Афганістану 13 лютого 1999 року. Перший у Вінниччині, один з перших в Україні, його було створено з ініціативи, ради районної спілки ветеранів Афганістану руками і коштами самих воїнів-інтернаціоналістів за сприяння районної ради.

Кожен музейний експонат, стенд – то своєрідна дань воїнам-землякам: загиблим, померлим і живим. Екскурсантам представлені матеріали про саму війну, особисті дані, листи, нагороди, секретні військові карти, фото, зброя. В усіх цих речах і досі відчувається біль і жахіття афганської війни.

25 вересня 2002 року музеєві було присвоєно звання «народний» за патріотичне виховання молоді та велику проведену роботу.

Музей історії села Краснопілки розпочав своє функціонування 7 листопада 1977 року. Його організатором про праву вважається Никифір Терентійович Громовий – Почесний громадянин с. Краснопілки. Експозиція краснопільського музею містить відомості про історичні, етнографічні, природничі особливості села від найдавніших часів до сучасності.

За роки існування музею його відвідало десятки тисяч відвідувачів, серед них – далекі делегації: араби, поляки, німці, росіяни, а також студенти, військовослужбовці, школярі, жителі села і навколишніх сіл.

При музеї створено і успішно працює клуб «Вишиванка».

Музеї Гайсинщини здійснюють значну просвітницьку діяльність на основі музейних експозицій та виставок, в формах екскурсії, лекцій, консультацій, тематичних заходів, зустрічей з  ветеранами Великої Вітчизняної війни, учасниками бойових дій, дітей війни, тощо. Музеї проводять дослідницьку та пошукову діяльність відповідно до тематики музею; систематично поповнюють фонд музеїв шляхом проведення походів, екскурсій, створюють і поповнюють стаціонарні експозиції та виставки.

У музеях дбайливо зібрано і зберігається все, що нам дороге, що є гордістю нашого краю і це закономірно: адже не вартий майбутнього той народ, який не цінує свого минулого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *