Молочна  кооперація на селі –  шанс знайти гідну роботу біля власної хати

Продавати власну продукцію за справедливою ціною без залежності від посередника – мрія, мабуть, кожного сільгоспвиробника. Особливо це стосується молочної галузі, адже виробництво молока для багатьох селян є єдиним джерелом прибутку, а вартість, за якою приймають його заготовлювачі, на жаль, занизька…   Як виправити ситуацію та які перспективи відкриваються перед селянським бізнесом, дізнавалися сільські голови Гайсинського району під час робочого візиту  до Львівської області, що відбувся 28-30  вересня цього року.

“Порятунок потопаючого –  справа рук самого потопаючого” – ця народна приказка чудово ілюструє с. Заболотці Бродівського району. Ще 10 років тому це село було    фактично забуте: сюди перестали ходити рейсові автобуси, не зупинялися електрички, тому люди опинилися на межі виживання, бо не могли дістатися до роботи. Стало зрозуміло, що потрібно щось робити і створювати робочі місця прямо у селі. Сільський голова Марія Дискант розповіла гайсинським самоврядцям, що у 2008 році селянам вдалося розпочати у селі молочну кооперацію,  що і стало поштовхом до розбудови громади.

Першопрохідцем цієї справи стала мешканка села Любов Клубок, яка 27 років пропрацювала дояркою у місцевому колгоспі (з них останні 9 років не отримуючи заробітної плати), а після розпаду господарства взагалі опинилася без роботи. Нині Пані Люба, яка зараз є виконавчим директором молочного кооперативу «Покрова»,  під час зустрічі з гайсинчанами щиро і відверто розповіла про непростий на початку, часом ризикований шлях до успіху.  А розпочинався цей шлях із допомоги Львівської аграрної дорадчої служби за підтримки канадського агентства з міжнародного розвитку СІДА, спеціалісти якої порадили насамперед взяти участь у проекті по покращенню пасовищ. За умовами проекту, всі пасовища необхідно було окультурити. Спочатку це викликало недовіру селян, але люди все ж вийшли на пасовища, викорчували кущі, підживили землю спеціальними добривами, огородили територію. Невдовзі 28 гектарів пасовищ привели до ладу та встановили на них електропастухи. Документально зареєструвавши кооператив, усі його члени пройшли навчання та тренінги по догляду за худобою. Далі  заболотці взяли участь і перемогли у конкурсі на отримання ще одного гранту, що дало змогу придбати холодильну установку, електричну косарку, прес для складування сіна, інструменти для догляду за пасовищами, аналізатори якості молока.

Якщо спочатку у кооперативі було 50 членів із трьох сіл, то наразі організація збільшилась у понад п’ять разів. До заболотців поступово долучилися   мешканці з інших сіл, і зараз кооператив охоплює майже пів району – у проекті беруть участь 10 громад, постійно відкриваються нові пункти збору молока – зараз їх 15. Щоденно зусиллями кооператорів заготовляють, охолоджують та реалізовують до 7,5 – 8 тонн молока, Молоко, що  відповідає усім стандартам якості, охоче приймають молокозаводи  – і не лише місцеві, а й з інших областей.

У Заболотцях гайсинчани мали змогу на власні очі побачити і пасовища з електропастухами, на яких розміщені установки з усім необхідним обладнанням для доїння корів, і сам процес доїння, і пункт збору молока. Побували вони і  у міні-лабораторії по дослідженню якості молока, що є власністю кооперативу, а також на  одній із сімейних ферм на 10 корів. Такі ферми, обладнані по сучасних технологіях відповідно до рекомендацій дорадників,  є у кожному другому дворі села.  Сільський голова Заболотцівської ОТГ Марія Дискант задоволена:   члени кооперативу  зацікавлені  у роботі  на сімейних фермах, вони мають гарні прибутки,  молодь охоче працює на рідній землі, а не виїздить на заробітки. «Об’єднані ідеєю кооперації та розуміючи її позитивні сторони, люди без супротиву сприйняли і ідею об’єднання громад. І кооперація, і об’єднання дуже згуртували людей, ми живемо як одна велика родина, самостійно вирішуємо проблеми та даємо собі раду. Наші села не просто існують, вони живуть –  і це головне», – підсумувала керівник громади.

Цікаву зустріч на «молочну» тему  мали  сільські голови Гайсинщини і у м.Львів: в офісі аграрної дорадчої служби (ЛАДС) відбувся круглий стіл на тему «Розвиток кооперації молочного  сектору – запорука зростання добробуту сільського населення», який провели директор  Національної асоціації дорадчих служб України Іван Паньків і головний тренер ЛАДС, дорадник  з тваринництва  Віктор Степанович.   Саме завдяки цій організації  кооперативний рух у молочній галузі набув на Львівщині такого поширення.  Дорадники проводять навчальні семінари, демонстраційні покази, допомагають розробляти бізнес-плани, консультують селян щодо технологій, можливості пошуку та придбання засобів виробництва, пошуку   фінансових ресурсів. Багато уваги приділяє дорадницька служба вирощуванню якісного  корму, що  підвищує прибутковість виробництва молока, підказує, як створити комфортні умови як для життя і продукування корови, так і для праці фермера.

А ще  ЛАДС має лабораторію молока від компанії Бентлі (США), яку також відвідали представники нашого району. Вона здатна аналізувати за день до 1000 зразків молока. Співпрацюючи з членами кооперативів, середніми та великими господарствами, які виробляють молоко, щомісячно відбирається і оцінюється у лабораторії проба молока від кожної корови. Це дозволяє відслідковувати як здоров’я худоби, так і якість її годівлі.

Маємо сподівання, що незабаром і у нашому районі селяни об’єднаються у виробництві молока і продаватимуть свою продукцію за вищою  ціною. А ще створення кооперативу – це не просто можливість постійної реалізації продукції за справедливою ціною, але й шанс для селян відчути себе справжніми підприємцями та справжніми господарями свого добробуту.