ІНФОРМУЄ ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

Про стан справ з надзвичайними ситуаціями техногенного

та природного характеру та їх наслідків на території

Гайсинського району

 

Статистика свідчить, що з року в рік, як на території області, так і всієї країни в цілому, саме в осінньо-зимовий період виникає більше половини всіх пожеж від загальної кількості. Пожежі виникають на підприємствах, організаціях, установах та в житловому секторі, які призводять до нанесення значних матеріальних збитків державі та громадянам, не рідко – до травмування та загибелі людей. Так, в осінньо-зимовий період 2018-2019 років виникла 981 пожежа під час яких загинуло 56 осіб, травмовано 26 осіб. Причини пожеж:

 •  експлуатація несправних опалювальних приладів;
 • експлуатація не очищених димоходів та печей;
 • відсутність металевого (притопкового) листа біля печі;
 • використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено;
 • улаштування та експлуатація тимчасових електромереж.

З початку року на території Вінницької області зареєстровано 2204 пожежі Економічні втрати від яких склали 171 млн. 645 тис. грн., з них прямі матеріальні збитки становлять 48 млн.  672 тис. грн. Врятовано матеріальних цінностей на загальну суму 158 млн. 894 тис. грн. Щоденно у Вінницькій області в середньому виникає 9 пожеж, економічні втрати від яких складали 685 тис. грн. В містах та селищах міського типу зареєстровано 915 пожеж, що становить 41,5% від загальної кількості пожеж, якими нанесений збиток на суму 75 млн. 248 тис. грн., що становить 43,8 % від загального збитку. В сільській місцевості зареєстровано 1289 пожеж, що становить 58,5% від загальної кількості пожеж по області, якими нанесений збиток на суму 96 млн. 398 тис. грн., що становить 56,2% від загального збитку. Значний ріст кількості пожеж за даний період року в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року відбувся в м. Ладижин (+130,8%), Тростянецькому (+108 0%) Оратівському (+90,5%), Іллінецькому (+90,0%),   Могилів-Подільському (+69А%) Вінницькому (+68,4%),    Гайсинському (+65,8%), Погребищенському (+62 0%) та Липовецькому (+60,4%) районах області. Під час пожеж загинула 51 людина, травмовано 28 людей.

Аналізуючи причини пожеж на яких загинули люди,  слід відзначити їх найбільшу кількість від необережного поводження з вогнем (палінні) – 31 особа 60,7% від загальної кількості загиблих, з них 15 в стані алкогольного сп’яніння;

 • порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей – 11 людей, або 21,5% від загальної кількості загиблих;
 • порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок – 6 чоловік або 11,7% від загальної кількості загиблих;
 • порушення правил пожежної безпеки при експлуатації побутових газових приладів – 2 особи або 3,9% від загальної кількості загиблих.

Збільшення кількості загиблих внаслідок пожеж зареєстровано в Шаргородському (6 проти 2), Тиврівському (5 проти 3), Могилів-Подільському (З проти 0) Немирівському (3 проти 1), Жмеринському (3 проти 2), Піщанському (2 проти 0), Крижопільському (2 проти 1), Іллінецькому (2 проти 1) районах області та м. Вінниця (2 проти 0).

Аналіз пожеж на об’єктах незалежно від форм власності, профілактику на яких здійснюють органи державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, показує, що на підприємствах, в організаціях та закладах кількість пожеж становить 43 випадки, або 1,9% від загальної кількості пожеж.

Також, викликає обгрунтоване занепокоєння стан справ з надзвичайними ситуаціями техногенного та природного характеру та їх наслідками в Гайсинському районі. Це підтверджується тим, що за 8 місяців 2019 року в населених пунктах району сталося 119 пожеж, економічні втрати від яких склали 7 мільйонів 138 тисяч 318 гривні. Під час пожеж загинуло 2 людини в селі Гранів та селі Степашки. В місті Гайсин зареєстровано 39 пожеж, що становить 33,8 % від загальної кількості якими нанесений збиток на суму 2 мільйони 519 тисяч 400 гривень. В сільській місцевості зареєстровано 80 пожеж, що становить 67,2 % від загальної кількості. В результаті пожеж, вогнем знищено та пошкоджено 52 будівлі та споруди, 2 одиниці авто техніки. За 8 місяців 2019 року на території Гайсинського району виникло 119 пожеж з них 64 пожежі в природних екосистемах.

За аналогічний період 2018 року в населених пунктах району сталося 67 пожеж, економічні втрати від яких склали 5 мільйонів 448 тисяч 042 гривні. Під час пожеж загинуло 3 людини в місті Гайсин, село Губник та село Мелешків. В місті Гайсин зареєстровано 21 пожежа, що становить 31,3 % від загальної кількості, якими нанесений збиток на суму 998 тисяч 462 гривні. В сільській місцевості зареєстровано 46 пожеж, що становить 68,7 % від загальної кількості. В результаті пожеж, вогнем знищено та пошкоджено 37 будівель та споруд, 3 одиниці автотехніки. За 8 місяців 2018 року на території Гайсинського району виникло 22 пожежі та загорянь в екосистемах.

Пожежами вражено 36 населених пунктів. Пожежі сталися в м. Гайсин – 39 випадків (33,8 %), в селі Михайлівка, селі Куна – 7 випадків, селі Краснопілка, селі Зятківці, селі Чечелівка, селі Кущинці – 5 випадків, селі Гунча, селі Носівці, селі Рахни, селі Губник, селі Харпачка, селі Гранів, селі Степашки – 3 випадки, селі Кузьминці, селі Бубнівка, селі Бондурі – по 2 випадки, селі Тимар, селі Кисляк, селі Хороша, селі Жерденівка, селі Косанове, селі Гнатівка, селі Мітлинці, селі Карбівка, селі Хутір Карбівський, селі Огіївка, селі Дмитренки, селі Кунка, селі Ладижинські Хутори, селі Щурівці, селі Митків, селі Ярмолинці, селі Чечелівка, селі Мар’янівка та селі Басаличівка – по 1 випадку.

Причинами пожеж стали:

 • необережне поводження з вогнем – 89 пожеж;
 • електромережа та електроприлади – 15 пожеж;
 • порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації пічного опалення – 9 пожеж;
 • інші причини – 6 пожеж.

Дані причини пожеж свідчать про те, що виконкоми сільських рад не достатньо займаються питаннями організації та перевірки протипожежного стану житлових будинків та підсобних будівель громадян. На місцях не надається необхідна практична допомога в ремонті приладів пічного опалення, електромережі, не організовано та не проводиться належним чином навчання населення правилам пожежної безпеки, тим самим не виконують вимоги статті 39 «Кодексу цивільного захисту України», щодо організації навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Не в повній мірі вирішено питання організації опікунства одиноких осіб похилого віку, багатодітних сімей та осіб, які зловживають спиртними напоями. На території населених пунктів не встановлені стенди з наочною протипожежною агітацією та пам’ятки, щодо дій населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

При виникненні пожеж на територіях сіл району громадянам, господарствам та підприємствам завдаються значні матеріальні збитки. В першу чергу це через те, що до гасіння пожежі приступають із значним запізненням, розраховуючи на те, що приїде із міста Гайсин пожежний автомобіль і погасить пожежу. Відповідно до статті 62 «Кодексу цивільного захисту України» у селах, селищах де немає пожежно-рятувальних підрозділів, сільські та селищні ради за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, утворюють пожежно-рятувальні підрозділи   для   забезпечення   місцевої   пожежної   охорони.    Фінансування   та матеріально-технічне забезпечення цих підрозділів здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Важливу роль при гасінні пожеж відіграє і протипожежне водопостачання в районі, яке в даний час знаходиться в незадовільному стані. Об’єктових пожежних гідрантів в районі – 18. На території Гайсинського району знаходиться 111 пожежних водоймищ, з них 13 знаходяться в несправному стані. На об’єктах району розташовано 58 водонапірних веж, із них 14 непристосованих для забору води пожежними автомобілями. Також біля ставків, річок не обладнанні пірси для відбору води пожежними автомобілями, а саме: с. Бубнівка річка Сіб, с. Новоселівка річка Сіб, с. Павлівка річка Південний Буг, с. Рахни річка Сіб, с. Степашки річка Південний Буг, с. Сокільці річка Південний Буг та с. Щурівці р. Південний Буг. Незважаючи на приписи та акти перевірок органів державного пожежного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Гайсинського району, а також щорічного інформування працівниками ДПРЧ – 10 місто Гайсин за результатами весняних та осінніх перевірок джерел протипожежного водопостачання, не проводиться їх ремонт.

Турбує стан забезпечення пожежної безпеки об’єктів району в пожежонебезпечний осінньо-зимовий період 2019-2020 років щодо забезпечення необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, очистки території, горищ, підвалів від сміття та займистих матеріалів, навчання населення правилам пожежної безпеки, не завжди проводиться очищення від сажі димоходів та ремонт опалювальних грубок. Протипожежний стан об’єктів з масовим перебуванням людей, об’єктів соціальної сфери, закладів освіти, культури, тваринництва та інших об’єктів потребує значного покращення.

Так, на території Гайсинського району знаходиться 105 об’єктів з масовим перебуванням людей. До початку нового навчального року 2019 – 2020 років працівниками Гайсинського районного сектору Головного управління ДСНС України у Вінницькій області в складі моніторингової групи було здійснено перевірку стану пожежної та техногенної безпеки закладів освіти. В ході проведення перевірок було виявлено ряд недоліків характерних для всіх об’єктів підконтрольних управлінню освіти, фізичної культури та спорту Гайсинської РДА, а саме: не проведена вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій, не відремонтовані системи протипожежного захисту або ж взагалі відсутні, сигнали приймально-контрольних приладів не виведені на пульт спостереження, наявне горюче облицювання стін на евакуаційних шляхах. Слід відзначити, що на даний час залишаються на контролі по виконанню постанови про застосування запобіжних заходів, щодо зупинення експлуатації таких об’єктів, як: НВК ”Гайсинська СЗШ І-ІП ступенів інтернат-гімназія”, гуртожиток № 2 Гайсинського медичного коледжу та ТОВ «Готель Гайсин». Керівництвом Головного управління ДСНС України у Вінницькій області прийнято рішення, щодо призупинення дії постанов на період усунення недоліків, які вказані в даних постановах.

З настанням холодів та проведеним аналізом характерними недоліками щодо протипожежного стану тваринницьких приміщень є відсутність швидкозвільнюючих прив’язів або цепків з мотузяними вставками, зберігання на шляхах евакуації грубих кормів, забивання наглухо евакуаційних виходів, експлуатації електричних лампочок без скляних плафонів закритого виконання, саморобних електричних нагрівальних приладів, експлуатації електричних проводок з грубим порушенням вимог пожежної безпеки, несправність або відсутність пристроїв для захисту від блискавки, відсутність первинних засобів пожежогасіння, незнання охоронниками обов’язків під час виникнення пожежі, охоронники тваринницьких приміщень не забезпечені електричними фонарями, що в разі відключення електроенергії допускається використання відкритого вогню, та може призвести до виникнення пожежі. З негативної сторони слід відзначити стан справ в Філія «Золота Нива» ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Носівці, ТФ ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Митків, ГФ ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Краснопілка та Філія «Михайлівська» ТОВ ПК «Зоря Поділля» село Михайлівка.

Також слід відмітити зберігання та складування грубих кормів на кормових дворах сільськогосподарських підприємств Гайсинського району, де спостерігається незадовільний протипожежний їх стан. Так кормові двори не обладнані пристроями для захисту від блискавки, відсутні первинні засоби пожежогасіння, пожежні щити та знаки безпеки. Є випадки зберігання грубих кормів в фермах, які не експлуатуються, що є грубим порушенням вимог правил пожежної та техногенної безпеки.

Начальник Гайсинського районного сектора Головного

управління ДСН України у Вінницькій області полковник служби цивільного захисту                                                           

Володимир МОРОЗ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *