Інформація щодо стану законності у сфері запобігання корупції

Немирівською місцевою прокуратурою Вінницької області здійснюється систематичний аналіз стану законності у сфері запобігання корупції з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень у публічній і приватній сферах суспільних відносин. У статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» органи прокуратури віднесено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до вимог ст. 45 Закону суб’єкти декларування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК, а також подавати таку декларацію у разі припинення діяльності пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Установлено, що упродовж 2018 року на розгляд Немирівського, Тульчинського, Гайсинського, Липовецького, Іллінецького, Оратівського районних судів, які розташовані у зоні територіальної юрисдикції Немирівської місцевої прокуратури надійшло 48 адміністративних матеріалів, про вчинення особами адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, участь у розгляді яких забезпечено прокурорами місцевої прокуратури.

За результатами судового розгляду вказаних адміністративних матеріалів 25 осіб притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією та накладено стягнення у виді штрафів у розмірі від 850 до 3400 гривень. У 9 справах провадження закрито, з них 8 у зв’язку з відсутністю складу правопорушення, 1 у зв’язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, ще 24 справи на даний час перебувають на розгляді.

Крім того, у 2018 році Немирівською місцевою прокуратурою стосовно суб’єктів декларування розпочато 3 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України за фактом декларування недостовірної інформації або умисне неподання декларації.

Одночасно повідомляю, що за завідомо недостовірні відомості у декларації законодавством передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Зокрема, за вчинення суб’єктами декларування адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією передбачено відповідальність главою 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення, у тому числі відповідальність за порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, за порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків, порушення вимог фінансового контролю та вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Крім того, статтею 366-1 КК України передбачено кримінальну відповідальність за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації, за що передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до двох років, з позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років.

Відповідальність за цією статтею за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації стосовно майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Вищевказана інформація надається на підставі ст. 6 Закону України «Про
прокуратуру».