Інформація про стан справ з надзвичайними ситуаціями техногенного та природного характеру

За інформацією Гайсинського районного сектору державної служби України з надзвичайних ситуацій з початку року на території Вінницької області зареєстровано 1592 пожежі, економічні втрати від яких склали 118 млн. 376 тис. грн., з них прямі матеріальні збитки становлять 46 млн. 404 тис. грн. Врятовано матеріальних цінностей на загальну суму 139 млн. 522 тис. грн. Щоденно у Вінницькій області в середньому виникає 7 пожеж, економічні втрати від яких складали 508 тис. грн.

В містах та селищах міського типу зареєстровано 720 пожеж, що становить 45,2% від загальної кількості пожеж), якими нанесений збиток на суму 53 млн. 109 тис. грн., що становить 44,9 % від загального збитку.

В сільській місцевості зареєстровано 872 пожежі, що становить 54,8% від загальної кількості пожеж по області), якими нанесений збиток на суму 65 млн. 267 тис. грн., що становить 55,1% від загального збитку).

Значний ріст кількості пожеж за даний період року в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року відбувся в Літинському (+91,4%), Хмільницькому (+63,0%), Чечельницькому (+26,3%), Козятинському (+33,3%) та Теплицькому (+12,1%) районах області. Під час пожеж загинуло 48 чоловік проти 47 за даний період 2017 року, травмовано 29 людей.

Аналізуючи причини пожеж на яких загинули люди, слід відзначити їх найбільшу кількість від необережного поводження з вогнем (палінні) – 23 особи. 48,9% від загальної кількості загиблих, з них 15 в стані алкогольного сп’яніння

–  порушення правил ПБ при влаштуванні та експлуатації печей, 18 людей, або
38,2% від загальної кількості загиблих;        ‘

–   порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації
електроустановок 5 чоловік або 10,6%> від загальної кількості загиблих;

– підпал 1 чоловік або 0,1 % від загальної кількості загиблих.

Збільшення кількості загиблих внаслідок пожеж зареєстровано в Літинському (7 проти 0), Бершадському (3 проти 1), Тиврівському (3 проти 1), Теплицькому (2 проти 0), районах області.

Аналіз пожеж на об’єктах незалежно від форм власності, профілактику на яких здійснюють органи державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, показує, що на підприємствах, в організаціях та закладах кількість пожеж порівняно з 2017 роком збільшилась на 18,8%), і становить 57 проти 48 випадків, або 3,6% від загальної кількості пожеж.

Також, викликає обгрунтоване занепокоєння стан справ з надзвичайними ситуаціями техногенного та природного характеру та їх наслідками в Гайсинському районі. Це підтверджується тим, що за 8 місяців 2018 року в населених пунктах району сталося 67 пожеж, економічні втрати від яких склали 5 мільйонів 448 тисяч 042 гривні. Під час пожеж загинуло 3 людини в місті Гайсин, село Губник та село Мелешків. В місті Гайсин зареєстровано 21 пожежа, що становить 31,3 % від загальної кількості, якими нанесений збиток на суму 998 тисяч 462 гривні. В сільській місцевості зареєстровано 46 пожеж, що становить 68,7 % від загальної кількості. В результаті пожеж, вогнем знищено та пошкоджено 37 будівель та споруд, 3 одиниці авто техніки. За 8 місяців 2018 року на території Гайсинського району виникло 22 пожежі та загорянь в екосистемах.

За аналогічний період 2017 року в населених пунктах району сталося 86 пожеж, економічні втрати від яких склали 3 мільйони 504 тисячі 252 гривні. Під час пожеж загинуло 3 людини. В місті Гайсин зареєстровано 22 пожежі, що становить 25,5 % від загальної кількості, якими нанесений збиток на суму 666 тисяч 550 гривень. В сільській місцевості зареєстровано 55 пожеж. В результаті пожеж, вогнем знищено та пошкоджено 49 будівель та споруд, 2 одиниці авто техніки.

З початку 2018 року в місті Гайсин виникла 21 пожежа, в сільських населених пунктах в селі Куна – 6 випадків, селі Мар’янівка, селі Кунка, селі Карбівка – по 4 випадки, селі Степашки, селі Михайлівка, селі Жерденівка, селі Мелешків, селі Чечелівка, селі Кіблич – по 2 випадки, селі Кисляк, селі Губник, селі Шура Мітлинецька, селі Кущинці, селі Рахнівка, селі Митків, селі Кузьминці, селі Бубнівка, селі Дмитренки, селі Семирічка, селі Тишківка, селі Кочурів, селі Мітлинці, селі Сокільці, селі Щурівці та селі Гнатівка – по 1 випадку.

Причинами пожеж стали:

  • необережне поводження з вогнем – 39 пожежі;
  • електромережа та електроприлади – 10 пожеж;
  • порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації пічного опалення – 13 пожеж;
  • підпал – 1 пожежа;
  • інші причини – 4 пожежа.

Дані причини пожеж свідчать про те, що виконкоми сільських рад не достатньо займаються питаннями організації та перевірки протипожежного стану житлових будинків та підсобних будівель громадян. На місцях не надається необхідна практична допомога в ремонті приладів пічного опалення, електромережі, не організовано та не проводиться належним чином навчання населення правилам пожежної безпеки, тим самим не виконують вимоги статті 39 «Кодексу цивільного захисту України», щодо організації навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Не в повній мірі вирішено питання організації опікунства одиноких осіб похилого віку, багатодітних сімей та осіб, які зловживають спиртними напоями. На території населених пунктів не встановлені стенди з наочною протипожежною агітацією та пам’ятки, щодо дій населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

При виникненні пожеж на територіях сіл району громадянам, господарствам та підприємствам завдаються значні матеріальні збитки. В першу чергу це через те, що до гасіння пожежі приступають із значним запізненням, розраховуючи на те, що приїде із міста Гайсин пожежний автомобіль і погасить пожежу. Відповідно до статті 62 «Кодексу цивільного захисту України» у селах, селищах де немає пожежно-рятувальних підрозділів, сільські та селищні ради за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, утворюють пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення місцевої пожежної охорони. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення цих підрозділів здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Так із 22 невоєнізованих протипожежних формувань в Гайсинському районі залишилось 5 боєздатних, а саме: МПК село Нараївка, ДПД СВК «Трудівник» с. Ярмолинці, ГФ ПрАТ «Зернопродукт МХП» с. Краснопілка, 2 відділення ДПД «Укрелко» м. Гайсин та станція Зятківці. В Гайсинському районі створено 6 підрозділів місцевої пожежної охорони в селах: с. Кущинці, с. Семирічка, с. Куна, с. Кунка, с. Ладижинські Хутори та с. Жерденівка однак вони залишаються не боєздатними із за відсутності фінансування.

Важливу роль при гасінні пожеж відіграє і протипожежне водопостачання в районі, яке в даний час знаходиться в незадовільному стані. Об’єктових пожежних гідрантів в районі – 18. На території Гайсинського району знаходиться 120 пожежних водоймищ, з них 22 знаходяться в несправному стані. На об’єктах району розташовано 55 водонапірних веж, із них 14 непристосованих для забору води пожежними автомобілями. Також біля ставків, річок не обладнанні пірси для відбору води пожежними автомобілями, а саме: с. Бубнівка річка Сіб, с. Новоселівка річка Сіб, с. Павлівка річка Південний Буг, с. Рахни річка Сіб, с. Степашки річка Південний Буг, с. Сокільці річка Південний Буг та с. Щурівці р. Південний Буг. Незважаючи на приписи та акти перевірок органів державного пожежного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Гайсинського району, а також щорічного інформування працівниками ДПРЧ – 10 місто Гайсин за результатами весняних та осінніх перевірок джерел протипожежного водопостачання, не проводиться їх ремонт.

Турбує стан забезпечення пожежної безпеки об’єктів району в пожежонебезпечний осінньо-зимовий період 2018-2019 років щодо забезпечення необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, очистки території, горищ, підвалів від сміття та займистих матеріалів, навчання населення правилам пожежної безпеки, не завжди проводиться очищення від сажі димоходів та ремонт опалювальних грубок. Протипожежний стан об’єктів з масовим перебуванням людей, об’єктів соціальної сфери, закладів освіти, культури, тваринництва та інших об’єктів потребує значного покращення.

Так, на території Гайсинського району знаходиться 105 обєктів з масовим перебуванням людей. До початку нового навчального року 2018 – 2019 років працівниками Гайсинського районного сектору Головного управління ДСНС України у Вінницькій області в складі , моніторингової групи було здійснено перевірку стану пожежної та техногенної безпеки закладів освіти. В ході проведення перевірок було виявлено ряд недоліків характерних для всіх обєктів підконтрольних управлінню освіти, фізичної культури та спорту Гайсинської РДА, а саме: не проведена вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій, не відремонтовані системи протипожежного захисту або ж взагалі відсутні, сигнали приймально – контрольних приладів не виведені на пульт спостереження, наявне горюче облицювання стін на евакуаційних шляхах. Слід відзначити, що на даний час залишаються на контролі по виконанню постанови про застосування запобіжних заходів, щодо зупинення експлуатації таких обєктів, як: НВК.Тайсинська СЗШ І-Ш ступенів інтернат-гімназія, КЗДФОТ «Ювілейний», гуртожиток № 2 Гайсинського медичного коледжу та ТОВ «Готель Гайсин». Керівництвом Головного управління ДСНС України у Вінницькій області прийнято рішення, щодо призупинення дії постанов на період усунення недоліків, які вказані в даних постановах.

З настанням холодів та проведеним аналізом характерними недоліками щодо протипожежного стану тваринницьких приміщень є відсутність швидкозвільнюючих прив’язів або цепків з мотузяними вставками, зберігання на шляхах евакуації грубих кормів, забивання наглухо евакуаційних виходів, експлуатації електричних лампочок без скляних плафонів закритого виконання, саморобних електричних нагрівальних приладів, експлуатації електричних проводок з грубим порушенням вимог пожежної безпеки, несправність або відсутність пристроїв для захисту від блискавки, відсутність первинних засобів пожежогасіння, незнання охоронниками обов’язків під час виникнення пожежі, охоронники тваринницьких приміщень не забезпечені електричними фонарями, що в разі відключення електроенергії допускається використання відкритого вогню, та може призвести до виникнення пожежі. З негативної сторони слід відзначити стан справ в Філія «Золота Нива» ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Носівці, ТФ ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Митків, ГФ ПрАТ «Зернопродукт МХП» село Краснопілка та Філія «Михайлівська» ТОВ ПК «Зоря Поділля» село Михайлівка та село Кіблич.

Також слід відмітити зберігання та складування грубих кормів на кормових дворах сільськогосподарських підприємств Гайсинського району, де спостерігається незадовільний протипожежний їх стан. Так кормові двори не обладнані пристроями для захисту від блискавки, відсутні первинні засоби пожежогасіння, пожежні щити та знаки безпеки. Є випадки зберігання грубих кормів в фермах, які не експлуатуються, що є грубим порушенням вимог правил пожежної та техногенної безпеки.

.