Гайсинські самоврядці їздили на Львівщину за  досвідом

Однією з важливих реформ, що проводяться в Україні, є реформа місцевого самоврядування – децентралізація влади. Завдяки реформі у нашому районі в минулому році утворилось 2 об’єднані територіальні громади – Краснопільська та Кунківська. Решта сільських громад поки що в роздумах і пошуках найкращих варіантів об’єднання. З метою збору цікавого досвіду і кращих практик місцевого самоврядування  за ініціативи голови Гайсинської районної ради Григорія Борового щороку організовуються поїздки керівників громад до різних регіонів України. Сільські голови вже мали змогу відвідати громади Івано-Франківської, Запорізької областей, а 28-30 вересня 2018 року  делегація голів органів  місцевого самоврядування району на чолі з головою районної ради Григорієм Боровим побувала з триденним візитом у Львівській області.

У ході робочого візиту гайсинчани побували у двох громадах: Давидівській ОТГ Пустомитівського району та Заболотцівській ОТГ Бродівського району. Ці громади мають і різний досвід, і різні можливості, але спільним є у них переконання:  лише в об’єднанні громад – шлях до успішного розвитку регіонів і країни в цілому.

Перша з них  – Давидівська ОТГ – налічує в своєму складі  12 сіл, що раніше належали 5 сільським радам. На площі 78,5 кв. км проживає, за статистикою, 13,5  тис. громадян. Ця громада є однією із найбагатших у Львівській області, адже її землі починаються відразу ж за межею обласного центру. А це визначає і вартість земельних ділянок, які через аукціон продає сільська рада для будівництва об’єктів середнього бізнесу, внаслідок чого  створюються нові робочі місця, що, відповідно, призводить до наповнення бюджету за рахунок податку з доходів фізичних осіб. Цей податок разом  з акцизними зборами із 6 автозаправок, податком на землю і прибутком від продажі земельних наділів і є  основними  джерелами надходжень до бюджету ОТГ, який перевищує  50 мільйонів гривень. Тому на культурі та освіті тут не економлять. Громада утримує 7 шкіл (з них дві – початкові), 3 дитсадки, діють народні доми (так називають будинки культури і клуби), мистецькі ансамблі, інтерактивна бібліотека, 2 амбулаторії і 4 ФАПи. Менш ніж за два роки свого існування громаді вдалося відкрити і утримувати дитячу музичну і дитячу спортивну школи. Талановиті вихованці цих закладів за рахунок коштів громади беруть участь у різних конкурсах і змаганнях, зокрема, й міжнародного рівня.

Голова Давидівської ОТГ Володимир Керницький, який провів зустріч з гайсинською делегацією, розповів, що завдяки об’єднанню значно покращилась і комунальна інфраструктура населених пунктів. Зокрема, це стосується дорожнього покриття, на ремонт якого з бюджету виділяються чималі кошти. Голова громади поділився з гайсинчанами цікавою ідеєю: якщо мешканці тієї чи іншої вулиці бажають привести її до ладу (зазвичай, там вулиці вимощують бруківкою), вони звертаються до сільської ради, яка забезпечує їх  необхідними  будматеріалами, а от будівельні роботи вони виконують самостійно або наймаючи працівників за власний кошт. Це вигідно як з точки зору економії коштів місцевого бюджету, так і точки зору формування почуття відповідальності мешканців за стан справ у громаді і причетності до  спільноти: громадяни, які вклали у дорогу свою працю чи власні кошти, будуть дбати про її збереження, не дозволять великовантажівкам її руйнувати.

У кількох селах Давидівської об’єднаної територіальної громади активно працює система відеоспостереження, що призвело до зменшення злочинності. Послуги охоронної фірми, яка встановила і обслуговує відеокамери, оплачує зі свого бюджету сільська рада. Позиція керівництва ОТГ полягає у тому, щоб у всіх населених пунктах встановити вуличне освітлення і налагодити відеонагляд, що  зробить життя в громаді і комфортним, і безпечним.

Таких прикладів по створенню комфортного простору для жителів громади голова ОТГ Володимир Керницький навів чимало. «Хоча і маємо ще багато різних проблем, але на власному прикладі  переконалися, що альтернативи об’єднанню громад  немає”, – підсумував голова Давидівської ОТГ.

Цю думку повністю поділяє голова Заболотцівської ОТГ Марія Дискант.  Хоча громада, яку вона очолює,  сильно відрізняється від Давидівської:  і за розміром, і за кількістю населення (близько  3  тис. жителів з 2 колишніх сільських рад), і за віддаленістю від обласного центру (відстань від центру громади до Львова становить 85 км), і бюджетом.  Заболотцівська громада небагата. Тут немає заправок, які приносять прибуток, немає багатих підприємств та дорогої землі. Та завдяки ініціативі сільського керівника, її вмінню згуртувати людей навколо спільних справ, а також  самоорганізації  жителів громади  Заболотцівська ОТГ знаходить резерви, щоб мати змогу розвиватись. Власними силами за мінімальними видатками з сільського бюджету громада впорядкувала зону відпочинку біля сільського ставу, в іншому селі – парк зі сценою та дитячими гойдалками, також впорядковано стадіон та  побудовано  нову  цегляну  роздягальну для спортсменів. Кошти на неї заробили самі юні футболісти, працюючи під час канікул у лісництві, про що з особливою теплотою і гордістю розповіла сільський голова Марія Дискант. Про те, що у громаді відгукуються на ініціативу молоді і дбають про їх дозвілля, свідчить і переобладнання народного дому під спортивний зал для міні-футболу.  У день візиту гайсинчан на сільський стадіон сходилося багато людей – там відбувалися районні спортивні змагання.